Horoskopy › VIP › Zdravé běhání

Zdravé běhání – ve zdravém těle zdravý duch

Jak vybrat nejlepší běžecké boty?

Chcete, aby Vám běh prospíval? Nešetřete na botách!

Je běhání zdravé? Samozřejmě! Záleží ovšem, jestli běháte s rozumem. A co to znamená?

V prvé řadě byste měli zátěž přizpůsobit Vaší kondici. Pokud si jako novoroční předsevzetí zvolíte běh, nebude asi nejšťastnější začít rovnou maratonem. Běh, který má prospívat tělu i duši, musí být přiměřený Vaší aktuální formě. Jestli máte pár kilo navíc a chcete začít s běháním, rozhodně nemusíte vystřelit jako hořící šíp. Když zpočátku párkrát oběhnete nejbližší park, určitě uděláte pro své zdraví více než při sledování vrcholového sportu v televizi s miskou cukroví. Důležité je především začít a vědět, čeho můžete správným tréninkem dosáhnout.

Pro běh toho příliš nepotřebujete. Kromě vhodného teplého oblečení na zimu, jsou to celoročně především ty správné boty. Samozřejmostí je pohodlí. Ideální bota nesmí nikde tlačit, a to ani při delší zátěži. Když se řekne „pohodlí“, měli byste si také hned přestavit tlumící systém. Ten je umístěn především v oblasti paty, kam dopadá největší část Vaší váhy při každém došlapu. Dokážete si představit, jak nepříjemná (a samozřejmě i nezdravá) je jízda v autě, které má špatné tlumiče? Stejně tak i běh v botách se špatným tlumením rozhodně neprospívá tělu ani celkovému dojmu z Vašeho pohybu. Obzvláště pokud nemůžete běhat v přírodě, ale hodláte trénovat na tvrdém asfaltu, měli byste se zaměřit na kvalitní tlumení boty. A pokud máte zmiňovaná kila navíc, určitě si slovo tlumení rovnou dvakrát podtrhněte.

Tím však výběr správné boty rozhodně nekončí. Hodně laiků vůbec netuší, že existují různé druhy došlapu, tzv. pronace, supinace nebo neutrální došlap. A každá běžecká bota je konstruována právě na jeden z těchto druhů došlapu. I nepatrně anomální způsob došlapu může totiž vést při dlouhodobé zátěži ke zbytečnému přetěžování Vašich chodidel. Vhodným výběrem obuvi se proto můžete aktivně připravit na zdravější a pohodlnější běh. Ani vybaveni radami z internetu však nezjistíte, jaký typ došlapu máte. Jediným řešením je svěřit se odborníkům a vydat se do specializované prodejny na běžeckou diagnostiku. Nemusíte se bát, vyšetření došlapu nebolí ani není časově náročné.

V prodejnách s běžeckými botami Vám ochotně poradí, jaký typ obuvi je pro Vás ten správný a který model je nejvhodnější. Pokud chcete, aby Vám běh prospíval, nešetřete na botách! Ty jsou kromě Vašeho odhodlání a vytrvalosti tím hlavním, co k příjemnému a zdravému běhání potřebujete.